Jeżeli lubisz colę, pijesz ją regularnie lub co gorsze dajesz ją swojemu dziecku, nie czytaj tego artykułu! Opisane są w nim skutki picia coli oraz to co dzieje się w organizmie w ciągu godziny od spożycia tego najpopularniejszego napoju gazowanego na świecie. Wszystko w swoim artykule opisał kilka lat temu farmaceuta Wade Meredith.

Artykułów o szkodliwości picia coli powstało już tysiące a mimo to ludzie nadal ją piją. Dodatkowo kupując colę „light” myślą, że jest ona mniej szkodliwa. Tak samo jest zresztą z papierosami normalnymi i light. Bez względu na to jakiego papierosa palimy, nadal jest to ten sam szkodliwy i trujący papieros. Dziwi mnie fakt, że bardzo często sportowcy promują picie coli light jako tej lepszej i zdrowszej od normalnej coli, bo ma zdrowsze substancje słodzące. No cóż. To wasze zdrowie, wasze wątroby, trzustki i cukrzyce. Skutki picia coli są zawsze takie same.

Oczywiście to jak podejdziesz to tego typu informacji zależy tylko od Ciebie samego. Ja tylko chciałbym pokazać co robią w organizmie wszelkiego rodzaju napoje gazowane typu cola czy inne gazowane napoje smakowe. Bo większość z nich zawiera podobne szkodliwe związki, które powodują te same szkody w naszym ciele.

Skutki picia coli:

Po 10 minutach

Dla szybkiego porównania należy powiedzieć, że jedna puszka coli zawiera 10 łyżeczek cukru. Taka ilość cukru powinna być maksymalną ilością jego spożycia dziennie. Normalnie gdybyś spożył taką uderzającą dawkę cukru, prawdopodobnie Twój organizm zareagowałby wymiotami i nudnościami. Jednak w coli zawarty jest kwas fosforowy, który zakwasza ją i zapobiega takim reakcjom a spragnionym dostarcza uczucie orzeźwienia.

Po 20 minutach

Gwałtownie wzrasta poziom cukru w organizmie, powodując przy tym również wzrost poziomu insuliny. Twoja wątroba radzi sobie z tym zamieniając otrzymany cukier w tłuszcz.

Badania laboratoryjne wykazały, iż taki proces (zamiana cukru w tłuszcz) może spowodować odporność organizmu na insulinę. Jest to obecnie uważane za jeden z głównych problemów związanych z otyłością, podstawą leżąca u chorób serca oraz podstawą otyłości i nadwagi u osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Może również przyczynić się do rozwoju raka.

Po 40 minutach

Twój organizm wchłania całą kofeinę, Twoje źrenicę są rozszerzone, ciśnienie znacznie wzrasta, wątroba dostarcza więcej cukru do Twojego krwiobiegu, receptory adenozynowe w Twoim mózgu są teraz zablokowane i zapobiegają senności.

Po 45 minutach

Twoje ciało uruchamia produkcję dopaminy stymulującej ośrodki przyjemności w Twoim mózgu. W podobny sposób działają narkotyki.

Po 60 minutach

Kwas fosforowy wiąże się z wapnem, magnezem i cynkiem w dolnej części jelita, powodując przyspieszenie metabolizmu. Jest to spotęgowane przez wysoką dawkę cukru i sztucznych słodzików, które również zwiększają wydzielanie wapna w moczu.

Po upływie ponad 60 minut

Kiedy cały proces trawienia wszystkich związków z coli zakończy się, zaczniesz odczuwać potrzebę na spożycie cukru. Możesz odczuwać irytację, zdenerwowanie i/lub stać się nieco powolny. Do tego czasu pozbyłeś się całej wody, która była zawarta w coli. Co więcej, właśnie pozbyłeś się większości substancji odżywczych, które Twój organizm mógł wykorzystać na nawodnienie lub wzmocnienie kości i zębów. A tak po wypiciu coli masz w organizmie więcej cukru i więcej szkodliwych związków chemicznych.

Cola zawiera nie tylko dużą ilość syropu glukozowo-fruktozowego, ale jest również naładowana rafinowanymi solami i kofeiną. Regularne spożywanie tych składników może doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, chorób serca, cukrzycy i otyłości. Należy tutaj wspomnieć, że dzienne wypicie jednej puszki coli czy innego napoju gazowanego podnosi ryzyko choroby serca o 20%.

Poza tym, to co pijesz, również light, usuwa rdzę…

Także, jeżeli następnym razem skusisz się na taką bombę cukrową zastanów się czy warto szkodzić sobie i swojemu organizmowi. A zamiast coli … weź butelkę wody mineralnej.

Źródło:  Ther Renegade Pharmacist

Poszukiwacze zdrowia wpisywali w Google m.in.:
  • co dzieje sie w jelitach po wypiciu coli
Share: