Odwieczny jesienno-zimowy problem to płukanie zatok w domu metodami naturalnymi. Bo nie wiem jak Wy ale ja co roku w tym okresie mam problemy z zatokami nosowymi. Wiecznie zapchane, utrudniające zasypianie i spokojny sen. A do tego towarzyszące temu chrapanie przez które nie tylko ja się nie wysypiam ale i cała rodzina i sąsiedzi.

Kiedyś kupowałem w aptekach różnego rodzaju reklamowane chemiczne specyfiki po których błona śluzowa mojego nosa stawała się strasznie sucha. Jednak od jakiegoś czasu stosuję delikatne i skuteczne sposoby na płukanie zatok w domu. W gabinecie laryngologicznym to nie jest najprzyjemniejszy zabieg ale bazując na swoim doświadczeniu wybrałem te 5 najmniej inwazyjnych.
U mnie problemem jest krzywość jednej z zatok nosowych, która powoduje że w czasie snu, leżąc na lewym boku po kliku minutach zaczynam się dusić. Niestety prawa dziurka zapycha się i automatycznie się budzę. Dlatego większość nocy spędzam na prawym boku.

Ale w miarę wolnego czasu, przed snem wykonuję jeden z poniższych zabiegów, który odtyka dziurkę i zmniejsza obrzęk przegrody nosowej.

5 zabiegów płukania zatok w domu:

Sposób 1

Jednym z najczęściej stosowanym sposobem jest wdychanie pary wodnej z dodatkiem ziół i olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą oprócz odpowiednich olejków mozna dodać roztwór soli morskiej lub kuchennej. Właściwe proporcje to 2 litry wody na 4-6 łyżek soli.
Jeżeli oprócz zapalenia zatok pojawi się katar można do inhalacji zastosować zioła rozkurczowe takie jak: skrzyp polny, rumianek, tymianek czy szałwia. Tego typu napar robimy w proporcjach na 1 litr gorącej wody dodajemy 50 gramów jednego z ziół. Tak przygotowaną mieszankę należy wdychać ok. 10 minut przez ok. 7 dni.
Przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów płukania zatok w domu może być cera naczynkowa.

Sposób 2

Jednymi ze składników które u mnie czyszczą zatoki są czosnek, cebula, chrzan tarty czy imbir. Szczególnie podczas przygotowywania jedzenia, podczas wyciskania czosnku można poczuć samoistne oczyszczanie się nosa. Dlatego jest do dobry sposób na oczyszczanie zatok czołowych. Nie trzeba specjalnie rozgniatać czosnku czy kroić cebuli i wdychać ich napar. Wystarczy np. podczas robienia naturalnego antybiotyku głęboko oddychać nosem aby naturalne olejki eteryczne samoistnie udrażniały zatoki nosowe.

 

Sposób 3

Kolejnym domowym sposobem na oczyszczanie zatok może być po prostu picie herbaty. Nic tak nie udrażnia nosa jak gorąca herbata z imbirem czy cynamonem. Równie dobra będzie każda inna herbata zawierająca zioła z pierwszego sposobu.

Sposób 4

Po trzech prostych sposobach nadeszła pora na dwa, nieco trudniejsze sposoby na naturalne oczyszczanie zatok przynosowych.
Pierwszy z nich to kompresy ze skrzypu błotnego. Trzy łyżki stołowe suchego skrzypu błotnego dodajemy do litra wody i gotujemy ok. dwudziestu minut na lekkim ogniu. Po 20 minutach gotowania napar odstawiamy na godzinę do porządnego naciągnięcia. W tak przygotowanej mieszance moczymy lniany kompres na który kładziemy folię a na nią ręcznik lub koc. Tak przygotowany kompres przykładamy do bolącego miejsca. Gdy okłady będą wysychały należy ponownie namaczać i przykładać.
Sposób czasochłonny ale skuteczny a przecież o to chodzi.

Sposób 5

Ostatni sposób wymaga odrobinę cierpliwości. Ale za to efekt końcowy jest bardzo przyjemny. To nalewka z 10 ząbków czosnku i garści wysuszonych kwiatów dziewanny. Posiekany czosnek i dziewannę zalewamy szklanką spirytusu i pozostawiamy na 2-3 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym okresie przecedzamy i przelewamy do butelek. Po pięciu miesiącach powstanie nalewka, która możesz pić 3 razy dziennie.
Tej ostatni sposób powinienem przedstawić na początku aby go przygotować i stosować gdy pozostałe 4 sposoby zawiodą.

Są jeszcze inne sposoby na czyszczenie zatok. Najbardziej zaskakującą jaką ostatnio spotkałem to wlewanie sobie jakiegoś roztworu – chyba z soli fizjologicznej do jednej dziurki nosa tak długo żeby wyleciało wszystko drugą dziurką. Ja takich sposobów nie praktykuję – wolę te mniej radykalne.

Poszukiwacze zdrowia wpisywali w Google m.in.:
  • płukanie zatok czołowych
  • płukanie zatok w domu
Share: