niezdrowe produkty

Jak wiesz czytelniku tego bloga kilka lat temu czyli w okolicach mojego 40-stego roku życia postanowiłem wyeliminować ze swoich posiłków niezdrowe produkty. Jeżeli nie wyeliminować to przynajmniej zminimalizować ich ilość w swoim jadłospisie.

Po prawie roku obserwacji doszedłem do wniosku, że wśród nich znalazły się 3 podstawowe produkty których brak nie powoduje u mnie jakiegoś dyskomfortu. 3 produkty bez których mogę żyć i których mój organizm agresywnie się nie domaga.

3 niezdrowe produkty – moja czarna lista

1. Cola

cola

Na miejscu numer 1 jest Cola pod każdą postacią. Kiedyś piłem ją gdy byłem spragniony. Na wycieczkach, na spacerach, podczas spotkań ze znajomymi, popijałem nią wódkę, robiłem drinki, itd. Najlepsza była zimna. Piłem bo lubiłem.

Jednak podczas wprowadzania zmian  w moim jadłospisie wyeliminowałem z niego całkowicie Colę. Po jakimś czasie zauważyłem, że mój organizm jej nie potrzebuje. Nawet widząc Colę w sklepie w jakiejś mega promocji czy widząc kogoś pijącego nie miałem ochoty się jej napić. Dziwne a jednak prawdziwe. Być może miały na to wpływ informacje o zawartości związków chemicznych i substancji rakotwórczych a przede wszystkim o kwasie fosforowym znajdującym się w Coli. Być może gdzieś w podświadomości utkwiło mi, że Cola jest zła i niedobra. Swego czasu napisałem artykuł o skutkach picia Coli. Polecam przeczytać.

Na pewno odstawienie jej z mojego jadłospisu wyszło mi na dobre. A najważniejsze, że organizm się jej nie domaga.

2. Ser żółty

ser żółty

Miejsce nr 2 to ser żółty. Tłuszcz z mleka uformowany do właściwej postaci. Przestałem go po prostu kupować. I tak jak w przypadku Coli zauważyłem, że mój organizm nie domaga się go. Być może dobry ser żółty nie wyrządza w organizmie jakiś większych szkód ale skoro nie zawiera on jakiś ważnych składników to po co go kupować i jeść. Oczywiście nie mówię tu o serze na pizzy czy serze jako dodatkowym produkcie do zapiekanek czy temu podobnych. Mam tu na myśli plasterki sera które kładzie się na białe pieczywo pszenne i zajada ze smakiem tak jak to robiłem będąc dzieciakiem.

Ser żółty specjalnie umieściłem na miejscu 2 gdyż od czasu do czasu zdarza mi się go kupić. Ale tylko w celach degustacyjnych. Nie kupuję wtedy Goudy za 14,90 zł./kg. Tylko raz na jakiś czas szarpnę się na 20 dkg. jakiegoś dobrego, wyjątkowego sera za więcej niż 15 zł./kg. Wybór serów w sklepach jest spory więc jeżeli nie szkodzi to dlaczego nie spróbować. Najważniejsze, że sery nie są to tzw. Niezdrowe produkty. Można spożywać w celach degustacyjnych.

O składzie serów, jak kupować te dobre, z czego składają się sery żółte i czy ser żółty jest zdrowy można poczytać na blogu Czytamy Etykiety.

3. Piwo

piwo

Na początku zaznaczam, że nie mam tu na myśli spożycia zimnego piwka podczas niedzielnego spaceru czy podczas sobotniego grilla ze znajomymi. To jest jak najbardziej naturalne. Wymieniając na trzecim miejscu piwo chciałem tylko nadmienić iż mój organizm go nie potrzebuje. Nie mam potrzeby picia go w domu w zimowe wieczory. Nie mam potrzeby picia piwa podczas domowych spotkań ze znajomymi. Osobiście wolę jakąś dobra wódeczkę, likierek czy coś w podobnym stylu. Dobry trunek dla oczyszczenia żył z cholesterolu nie jest zły. Alkohol w przedziale 15-30% jak najbardziej TAK – dla zdrowotności. Ale piwo niestety nie. Przynajmniej nie dla mnie.

Podsumowując. Trzy produkty. Trzy niezdrowe produkty, których ja osobiście jeść i pić nie muszę. Mój organizm nie potrzebuje ich i nie domaga się spożycia.

Jeżeli jesteś osobą która dba o swoje zdrowie to zapewne tez masz takie produkty, bez których funkcjonujesz i żyjesz. Bo po co spożywać coś co nie jest nam potrzebne.

Share: