Jeszcze do niedawna nie wiedziałem co to jest kooperatywa spożywcza. Może gdzieś obiło mi się o uszy, ale do niedawna nie przywiązywałem szczególnej wagi do tej działalności. Postanowiłem jednak sprawdzić co to za ruch społeczny, co robi i czym się zajmuje.

kooperatywa-spozywcza

Miło się zaskoczyłem i żałuję, że wcześniej nie dołączyłem do jednej z nich. Dlatego teraz informuję każdego o ich istnieniu aby każdy mógł kupować naprawdę zdrowe i niepryskane produkty od lokalnego rolnika sąsiada.

Co to jest kooperatywa spożywcza?

W wielkim skrócie to grupa ludzi, która ceni sobie jakość i niską cenę produktów spożywczych. W kooperatywie swoje ekologiczne, organiczne i zdrowe produkty oferują lokalni rolnicy, którzy dzięki kupującym mają zbyt na swoje płody rolne. Ponieważ my jako odbiorcy jesteśmy najbardziej rygorystycznym rynkiem zbytu dlatego sprzedawcy muszą dbać o najwyższą jakość swoich produktów.

Za pośrednictwem kooperatyw spożywczych możemy kupić:

  • jajka klasy 0 lub 1, ekologiczny twaróg, sery czy inny nabiał
  • wędliny i mięso
  • miód o praktycznie każdym smaku, propolis, pyłki pszczele oraz inne wyroby, które produkują nasze kochane pracowite pszczoły
  • owoce i nasiona suszone bez dodatku konserwantów czy dwutlenku siarki
  • ryby i owoce naszego polskiego morza z dostawą do domu
  • i dużo innych zdrowych produktów uprawianych bez sztucznych nawozów czy chemicznych środków ochrony roślin.

Najważniejsze jednak jest to, że wiem co kupuję i od kogo. W większości przypadków mogę umówić się z lokalnym rolnikiem oferującym swoje produkty i pojechać zobaczyć jak one są uprawiane. Mogę z rolnikiem czy hodowcą porozmawiać o oferowanych produktach, zapytać czy spróbować. Dodatkowo zawsze jest możliwość dostawy przez rolnika zamówionych produktów do Twojego domu.

Większość ze sprzedawców ma swoje warzywniaki, gdzie codziennie można zaopatrzyć się lub odebrać zamówione wcześniej produkty. Dzięki takiej formie sprzedaży zarabia rolnik, my mamy zdrowe produkty i omijamy sieć marketów w których znaleźć można tylko masowo produkowane sztuczne warzywa i owoce.

Gdzie znaleźć swoją lokalną kooperatywę spożywczą?

Najlepiej wpisać w Google odpowiednie hasło aby wyświetliły się strony lokalnych kooperatyw w Twoim regionie. Dużo kooperatyw można znaleźć na Facebookowych grupach. Ja należę do wrocławskiej kooperatywy na Facebooku.

kooperatywa-spozywcza-wroclaw

Kooperatywa spożywcza Wrocław na Facebooku

Jak już wcześniej pisałem w takich grupach można kupić praktycznie wszystko co nam potrzebne do zdrowego jedzenia. Kupujemy lokalnie i lokalnie wspieramy polskie rolnictwo. Bez względu na to czy mieszkasz w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie – w każdym rejonie jest kooperatywa spożywcza. A jeżeli jeszcze takiej nie ma to możesz być pierwszy!

Prywatna oferta sprzedaży bakterii kefirowych

Oferta gospodarstwa ekologicznego

Oferta sprzedaży różnych rodzajów mąki

Świeża ryba prosto z nad morza Bałtyckiego

Zdrowy, domowy ocet jabłkowy

Rodzimy, dolnośląski miód – osobiście kupuję.

Domowe pierogi

Jeżeli masz dosyć marketowych, chemicznych produktów a chciałbyś zjeść swojskie produkty od lokalnego rolnika – dołącz do swojej lokalnej kooperatywy spożywczej. Dzięki temu kupisz produkty bez pestycydów i oprysków. Twój organizm i Twoja rodzina będą Ci wdzięczni.

A jeżeli interesuje Cię co jeszcze kupuję i na co zwracam uwagę robiąc cotygodniowe zakupy, zapraszam Cię na mój film Zdrowe zakupy z Andrzejem na YouTubie.

Źródło: https://kooperatywawroclaw.wordpress.com/

Share: