Kilka miesięcy temu Fundacja Greenpeace Polska razem z portalem gazeta.pl zorganizowały akcję zbiórki pieniędzy na ratowanie pszczół „Adoptuj pszczołę”. Środki zebrane podczas akcji przeznaczone zostały na Wielki Spis Zapylaczy, czyli badania nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi, prowadzonymi we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i specjalistami związanymi z Wigierskim Parkiem Narodowym. Badania te są niezbędne, aby móc skutecznie chronić najważniejsze w Polsce zapylacze – a niestety obecnie jest tych badań zdecydowanie za mało. Badania pozwolą ustalić nie tylko jaka jest sytuacja owadów zapylających i co dokładnie im szkodzi, ale przede wszystkim, jak najlepiej im pomagać.

Źródło: pixbay.com

Pszczołom zawdzięczamy ogromnie wiele! Dzięki ich niestrudzonej i darmowej pracy na nasze talerze trafia co trzecia łyżka pokarmu, a aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w pewnej mierze zależna od pracy pszczół. Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka (pestycydy). Dlatego musimy je chronić!

W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby z jakiegoś powodu zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga. Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. Oprócz roślin uprawnych, także większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania.

Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

Dlatego właśnie postanowiłem przyłączyć się do tej akcji i dołożyć swoją cegiełkę dla ratowania pracowitych pszczółek.

Dzięki mojej wpłacie zaadoptowałem 20 pszczółek.

Dodatkowo otrzymałem Pakiet Pszczelego Bohatera w skład którego wchodzą:

  • Ebook „55 zadziwiających faktów o pszczołach” – sympatyczna lektura o pszczołach. Niektóre z wymienionych w niej faktów są wręcz niesamowite.

  • Poradnik „Jak rozpoznać dobry miód” – w końcu wiem jak kupić dobry miód. I wiem, że są to informacje pewne i sprawdzone.

  • Certyfikat Pszczelego Bohatera – mam i ja.

certyfikat-pszczelego-bohatera

Dodatkowo na wiosnę, kiedy to ruszy Wielki Spis Zapylaczy, będę miał możliwość nazwać jednego z nich swoim imieniem. Gdy to już się stanie, poinformuję Was o tym w oddzielnym wpisie.

Podsumowując, ciekawa i fajnie przygotowania akcja. Pomaganie pszczołom jest bardzo istotne, gdyż to dzięki nim mamy pyszny miodek. I jeżeli nie chcemy aby nasze dzieci jadły żywność modyfikowaną czy sztuczne i chemiczne pożywienie, wspierajmy takie akcje jak „Adoptuj pszczołę”. Dzięki nim jest szansa, że ich żywot uda się utrzymać jak najdłużej.

Strona akcji: www.AdoptujPszczole.pl

Wiedz, że nadal można wspierać pszczółki – szczegóły na powyższej stronie. Pieniądze na pewno zostaną dobrze wykorzystane.

A na koniec wrzucę kilka moich fotek zapylających pszczółek, które zrobiłem 2 lata temu podczas pobytu u mojej rodziny na Mazurach.

Dbajmy o naszych małych, brzęczących przyjaciół. Nasza przyszłość w ich czułkach i skrzydełkach.

Share: